Älanak
FenomenoloÅ¡ki pristup u psihoterapiji – Primjer obiteljskih konstelacija
«The Phenomenological Approach in Psychotherapy – Using Family Constellations as an Example»
Bert Hellinger
PriÄa: Dvostruka mjera
Dva su kretanja koja vode uvidu. Jedan poseže prema van i hvata se za ono što je još nepoznato, u pokušaju da osvijetli i objasni tu misteriju. To je put znanosti, za koju znamo koliko je promijenila, obogatila i pridonijela sigurnosti naših života.
Drugi je put zastati u naÅ¡em pokuÅ¡aju da se uhvatimo u koÅ¡tac s razumijevanjem, i umjesto toga dozvolimo naÅ¡oj pažnji da postane Å¡iroka i prostrana, dok ne vidimo cjelinu umjesto njezinih dijelova. NaÅ¡ pogled je spreman odjednom uhvatiti cjelinu onoga Å¡to nam se prikazuje. Ako se priklonimo toj unutarnjoj kretnji, primjerice kad gledamo krajolik, kad se suoÄavamo s problemom ili zadatkom pred nama, tad možemo zamijetiti kako je istovremeno, taj naÅ¡ vizualni pogled i pun i prazan. To je radi toga Å¡to takvo obilje možemo podnijeti samo ako izbjegavamo gledati u njegove pojedinaÄne dijelove. Tako radeći, povlaÄimo se u unutarnji prazni prostor, gdje jednostavno odmaramo i Äekamo, od kud se možemo susresti s raznolikosti i cjelovitosti pred nama. viÅ¡e…
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Älanak
Tjelesne tegobe –  na što ukazuju?
napisala Kristine Alex, konstelator-trener (Naturheilpraxis 01/2007), prevela Sandra Posavec
Sistemske konstelacije pomažu u prepoznavanju i rješavanju duševnih pozadina tjelesnih tegoba
Kroz dugogodiÅ¡nji rad sa sistemskim konstelacijama postaje sve jasnije da svaka tjelesna tegoba želi ukazati na neki zapetljaj. Kod mnogih radova takva tegoba nestaje odmah ili kroz neko vrijeme Äim klijent prepozna istinsko pitanje/zapetljaj i dopusti njegov neophodan proces razrjeÅ¡enja. viÅ¡e…
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
   Älanak
Obiteljske konstelacije – terapija iznad rijeÄi
preuzeto iz Äasopisa udruge Gestalt Therapy Australia
Autori: Ingeborg Stiefel, Poppy Harris, Andreas W. F.Zollmann
Obiteljske konstelacije, psihoterapijski pristup vezan uz ime Berta Hellingera, postao je popularan, pa ipak kontroverzan oblik sistemske terapije u zajednici terapeuta njemaÄkog govornog podruÄja. “Obiteljske konstelacije†(Familienstellen, Family Constellations, Obiteljske postave, Obiteljski poretci, Obiteljski order) se izvode tako da klijent, fiziÄki/emotivno postavlja i razmjeÅ¡ta predstavnike (birane meÄ‘u Älanovima iz terapijske grupe), za stvarne Älanove svoje obitelji u meÄ‘usobne (prostorne – op.pr.) odnose. Obiteljske konstelacije kroz jednu seansu adresiraju pitanja obitelji (problematiÄne situacije i odnose – op.pr.). Terapijski proces je visoko doživljajan, i korisiti viÅ¡estruke osjetilne kanale. Hellinger smjeÅ¡ta svoj model u fenomenoloÅ¡ke okvire, s praksom koja je ukorijenjena u nekoliko terapijskih Å¡kola. Njegov model unosi komplementarne terapijske tehnike u naÅ¡ “glasovno-jeziÄni†svijet obiteljske terapije. viÅ¡e…