EMAC znanstveni Älanak za 34-u EMAC Konferenciju, Milano, Italija, svibanj 2005.
BRANDING KONSTELACIJE
Nova tehnika identifikacije za probleme Brandinga
Indikacija za razvrstavanje
Istraživanje Marketinga
KljuÄne rijeÄi
Upravljanje Brandom
Umni sklop
Identifikacija problema
Prostorna metafora
Sažetak
Ovaj Älanak izvješćuje o istraživaÄkoj studiji nove tehnike za identifikaciju problema Brandinga: branding konstelacija. Korisiti prostornu metaforu umne predodžbe problema brandera, i ljudske predstavnike za simboliÄko predstavljanje kljuÄnih elemenata branda i njihove meÄ‘usobne odnose. Svrha studije je bila otkriti znana i uvide u korisnost ove tehnike. Å est aspekata „korisnosti“ je utvrÄ‘eno i mjereno: relevantnost/odnosnost (relevancy), krivo prikazivanje (falsification), pouzdanost (reliability), vrijednost (validity), pravodobnost (timeliness) i lakoća upotrebe (ease of use). U studiji je istraženo trideset primjera sluÄajeva, od kojih dvadesetiÄetiri brandera – njih Å¡est dvostruko, glede iskustava u koriÅ¡tenju ove tehnike. Razmatrane su tri razliÄite situacije: forumski seminari eksperata za branding, seminari iskljuÄivo za brandere, te javne demonstracije. Otkriveno je kako su svi branderi doživjeli tehniku kako vrlo relevantnu i laku za koriÅ¡tenje. Većina brandera je doživjela informacije dobivene ovom tehnikom kao istinski pouzdane (trustworthy), neposredno vrijedne (face valid) i pravovremene (timely). IzvijeÅ¡teno je da su prilike za falsifikaciju ograniÄene. SliÄni rezultati su dobiveni nezavisno od situacije. KonaÄan zakljuÄak je da postoji zajedniÄko slaganje svih brandera i branding eksperata da je tehnika branding konstelacija bila vrlo korisna, jer je proizvela bolje razumijevanje problema iz perspektive brandinga.
1. Uvod
Identifikaciji problema se nije pridavalo puno pažnje u istraživanju marketinga općenito, a posebno u istraživanju brandinga. Osnovom istraživanja literature, Butler (1995) je zakljuÄio kako je identifikacija problema najvažniji korak u istraživanju marketinga; no to je privuklo daleko viÅ¡e pažnje i interesa u podruÄju generalnog menadžmenta, nego u marketingu. Literatura o istraživanju marketinga općenito poÄinje s problemom, i gleda na formuliranje problema kao na „intuitivni proces“. Chapman (1989), Gibson (1998) i Picken ( 1998) zagovaraju da nositlej odluÄivanja Äesto ne zna suÅ¡tinu problema, jer ju skrivaju simptomi, memorandumi, zapisi/pokazatelji, miÅ¡ljenja i ego.
Dodatno, Chandler & Owen (2003), Gordon (2003), Vorst (2004) i Zaltman ( 1994/5/6/7, 2003) navode da istraživaÄi marketinga trebaju naći bolje metode za „ulazak u unutraÅ¡njost“, jer samo mali dio ljudskog iskustva biva procesiran semantiÄki, kroz promiÅ¡ljanje, analizu i integraciju sa postojećim idejama. Ova predsvijesna (preconscious) iskustva se pohranjuju u jednostavnim metaforiÄkim strukturama, kao Prednja-stražnja (Front-Back), Nutra-van (In-Out), i Gore-dolje (Up-Down), nazivane „mind-sets“, kognitivne mape (cognitive maps), ili sheme (schemata). Bilo kako bilo, literatura koja se bavi istraživanjem marketinga Äini se kako ne smatra da branderi posjeduju znaÄajnije predsvijesno znanje branda pohranjeno u metaforiÄnim terminima u svojim umnim sklopovima (mind-sets). Iako su „metaforiÄke“, „projektivne“ i „izvlaÄeće“ (elicitation) tehnike za rad sa ljudskim nesvijesnom dio tekuće prakse kvalitativnih istraživanja , one se rijetko koriste za identifikaciju problema brandinga: tehnike koriÅ¡tene za identifikaciju problema brandera se generalno ograniÄene na „pitaj i bit će ti reÄeno“ (ask-and-you-will-be-told) tehnike.
Soga, ovaj se Älanak baviistraživanjem faze identifikacije istraživanja brandinga, primjenom tehnike prostorne metafore. Dio 2. razmatra izvore ove tehnike, a Dio 3. se bavi sadaÅ¡njim stanjem istraživanja u tehnici. Dio 4. opisuje primjenu tehnike na probleme brandinga. Dio 5. pokriva pitanja teorijskih temelja, a Dio 6. istraživaÄku metodu. Dio 7. daje pregled do danas ostvarenih rezultata, a Dio 8 diskutira te rezultate. Dio 9. zavrÅ¡ava ovaj znanstveni Älanak s posljedicama.